,,Povolanie sestry nie je pre mňa len radové zamestnanie," tvrdí Veronika Kráľová

22.03.2019 MEDIUS - Poďakuj sestre

Pracovať ako sestra je náročným poslaním, ale ak je pacient spokojný a vyjadrí svoju vďaka, pracuje sa sestre o niečo lepšie. Svoje o tom vie Veronika Kráľová, ktorá nám poskytla krátky rozhovor. 

Ako dlho pracujete ako sestra? 

Ako sestra pracujem od roku 2012. Nastúpila som ihneď po ukončení bakalárskeho štúdia, avšak už počas školi som pracovala na dohodu a získavala prax a poznatky.

Prečo ste sa rozhodli pre zdravotníctvo?

Medicína a zdravotníctvo ako také má lákalo už od mojich 5 rokov, kedy som tvrdila, že raz keď vyrastiem, budem doktorka a budem rodiť deti :-) Na medicínu som sa nedostala ,a tak som sa rozhodla pokračovať v štúdiu Ošetrovateľstva. Určite ma do istej miery ovplyvnili aj príbuzní, nakoľko máme v rodine lekárov, zdravotné sestry i dokonca jednu "pôrodnú babicu" ako sa v minulosti hovorilo pôrodným asistentkám, ktorá bola pre mňa inšpirujúca žena.

Akým životným mottom sa riadite?

,,Kamkoľvek kráčaš, kráčaj celým srdcom" - povolanie sestry nie je pre mňa radové zamestnanie, ale poslanie, ktoré by každá jedna z nás mala vykonávať srdcom a mať radosť z toho, čo robí.

Kedy sa v práci cítite najlepšie?

V práci sa cítim najlepšie vtedy, keď viem, že pacient je spokojný, pokojný a všetkému rozumie a na konci povie: ĎAKUJEM.

Čo máte na práci sestry najradšej?

Určite komunikáciu a spoznávanie nových ľudi, či už v práci ale i na mnohých vzdalávacích aktivitách, ktorých sa v rámci samoštúdia zúčastňujem.

Mali ste už niekedy pocit, že máte všetkého dosť a oľutovali ste, že ste sa dali na prácu sestry?

Boli slabé chvíle, kedy som nemala chuť ísť do práce a ľutovala som, že som sa dala na toto povolanie. Bolo to najmä keď som v práci "vypúšťala dušu" a necítila ocenie mojej práce, práve naopak. Ale svoju prácu milujem celým srdcom a neľutujem, že som tam, kde som a neustále ma baví dopĺňať si vedomosti v odbore. Milujem zdravotníctvo, kontakt s ľudmi a starostlivosť o druhých.

V čom je práca sestry podľa Vás najnáročnejšia?

Každá práca a povolanie, kde sa človek dostáva do kontaktu s ľudmi, je náročná. Práca sestry je náročná najmä z psychickej stránky. Niekedy sa stretávame so situáciami, ktoré sa nás dotknú, ale my sa aj nepriek tomu musíme zachovať profesionálne a byť oporou pre našich pacientov.